RAZEM łatwiej przejść trudny czas.
kontakt@hospicjumrazem.pl
(+48) 666 055 475
STOWARZYSZENIE
WIELKOPOLSKIE HOSPICJUM PERINATALNE RAZEM
Pokój rozmów przy ul. Polnej w Poznaniu

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu mieszczący się przy ulicy Polnej to największy szpital położniczy w Polsce. Z uwagi na najwyższy, III poziom referencyjności, przyjmuje pacjentki z całego województwa wielkopolskiego, których ciąża przebiega z poważnymi komplikacjami w stanie zdrowia mamy lub dziecka. Każdego roku w placówce tej przychodzi na świat ok. 7 tysięcy dzieci. Tak duża liczba porodów, w połączeniu z ukierunkowaniem na leczenie najtrudniejszych przypadków, sprawia, iż jest to miejsce, w którym ogrom radości jednych rodziców przeplata się z bólem i utratą nadziei tych, którzy otrzymują informację o ciężkiej wadzie uniemożliwiającej przeżycie, zdiagnozowanej u dziecka w okresie płodowym.

Jest to dla rodziców sytuacja traumatyczna. Nie możemy zmienić diagnozy. Ale możemy sprawić, by warunki, w jakich się o niej dowiadują, nie potęgowały traumy, z jaką muszą się zmierzyć.

Dzięki zgodzie Dyrekcji Szpitala i pomocy Ordynatora Oddz. Neonatologii, udało nam się zaadaptować niewielkie pomieszczenie techniczne na „Pokój rozmów”miejsce, w którym personel medyczny, dla którego również jest to niełatwa sytuacja, będzie mógł przeprowadzić trudne rozmowy z rodzicami, pozwalając im na zachowanie intymności. Ponadto pokój ten będzie mógł również służyć rodzicom (czy szerzej: rodzinie) w spędzeniu ostatnich chwil z dzieckiem, zrobieniu pamiątkowych zdjęć czy zebraniu innych pamiątek po zmarłym maleństwie. Jest to miejsce, w którym smutek i łzy będą mogły swobodnie wypłynąć z serca, nie napotkawszy wzroku osób postronnych. Miejsce, w którym będzie można porozmawiać z psychologiem lub uzyskać rozmaite informacje, które niekoniecznie powinny być przekazywane w obecności osób trzecich.

Wnętrze pokoju zostało zaprojektowane właśnie z myślą o komforcie rodziców znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Nasza przyjaciółka i projektantka dokonała niemożliwego – ciemny schowek bez okna zamieniła w przytulne jasne pomieszczenie, dające poczucie intymności i bezpieczeństwa. Remont pokoju wraz z wyposażeniem został sfinansowany ze środków Wielkopolskiego Hospicjum Perinatalnego „Razem”; oddany do użytku na oddz. neonatologii służy rodzicom i personelowi szpitala.